29 Haziran 2016 Çarşamba

Küçükçekmece adayları çok çalışmalı

12 Eylül 2013, 10:51
Küçükçekmece adayları çok çalışmalı
Engin GÜRŞEN
Yerel seçimlere 7 ay kaldı. Görev başındaki çoğu belediye başkanı eskiden ilgisiz olduğu sosyal medyayı artık daha aktif kullanmaya başladı.

Birçok belediye başkanı sosyal medya hesabında her gün bir şeyler yazıyor ve paylaşıyor. Neredeyse bütün belediyelerin bir sosyal medya ekibi olduğunu söyleyebilirim. Hatta sosyal medyada aktif olmak için kendi kurdukları ekip dışında sosyal medya ajanları ve sosyal medya uzmanları ile de çalışma yoluna gidiyorlar.

Sadece belediyeler mi sosyal medyayı aktif kullanıyor? Tabiki hayır. Siyasi partiler de sosyal medyayı aktif kullanmaya başladı. Ancak bu noktada ciddi sıkıntılar var. Sosyal medyada da her türlü dalavere dönüyor. Sahte hesaplar var, sahte trafikler, sahte takipçiler. Bastırıyorsunuz parayı istediğiniz kadar takipçi, beğeni. Hem de "organik"

Bu tür girişimlerin hiçbir faydası olmayacağını birçok platformda defalarca belirttim. Gerçek anlamda bir takipçi ve hayran kitlesi oluşturulmazsa iş çok zor.

2014 yerel seçimlerinde internet çok önemli bir noktada. Adaylara seçimi kazandıracak ya da kaybettirecek en önemli unsurlardan biri. Bunun farkına varamamış adaylar var. İş işten geçmeden çalışmalarını bu doğrultuda hızlandırmaları lazım.

Küçükçekmece'de şimdiden bazı kişiler aday adaylıklarını açıkladı. Sağda solda pankartlar görüyorum. Bu adayların ne kadar şansı olacak şu aşamada kestirmek çok zor. Etkili bir seçim çalışması yapılırsa belki bir kamuoyu oluşturulabilir. Bu nokta seçim bölgelerindeki her mecrayı aktif olarak kullanmak zorundalar.

Küçükçekmece'den belediye başkanlığı için aday adaylığını açıklayanların Küçükçekmece ile uzaktan yakından ilgisi olmayan mecralara yönelmesini son derece sağlıksız bir yol olarak değerlendiriyorum. 2014'teki yerel seçimlerde kaç aday kapımızı çalacak bekleyip göreceğiz. Küçükçekmece adaylarının Küçükçekmece'de tanıtım ve iletişim çalışmaları yapmasının önemli olduğunun altını çizmek istiyorum.

GazeteKüçükçekmece, şu anda Küçükçekmece'nin en istikrarlı ve güncel yayını. Sosyal medyada da gerçek anlamda organik bir takipçi kitlemiz var. Az ama öz takipçileri önemsiyoruz. Takipçiler ile etkileşim ve iletişim halinde olmaya özen gösteriyoruz. Gerçek mesleğim gazetecilik olduğu için medyanın iç yapısını çok iyi biliyorum. Hobi olarak uğraşmadığımızdan dolayı belli bir kaliteyi tutturmak bizim için önemli.

Bazı aday adaylarının ilanlarını, tanıtım banner'larını birkaç haber sitesinde gördüm. Genelde kendi siyasi partilerine yakın olan sitelere verme yolunda olduklarını gözlemliyorum. Bu son derece sağlıksız bir seçim çalışması. Bir aday her kesimi kucaklayıcı bir çalışma içine girmeli.

Küçükçekmece büyük bir ilçe. Nüfusu hızla artıyor. Yeni yaşam alanları oluşturuldu. Potansiyel had safhada. İlçede hala yapılandırılacak birçok alan var. Dolayısıyla buradaki seçimlerde el edilecek başarılar siyasi partiler için de çok önemli.

GazeteKüçükçekmece olarak farklı bir yayıncılık anlayışı ile haraket ediyoruz. Siyasi polemiklere sitemizde yer yok. Daha iyi bir Küçükçekmece için yapılması gerekenler, eksiklikler, halkın şikayetleri ve istekleri bizim için önemli. İlçenin sağlık, eğitim ve kültür-sanat anlamında kalkınması, daha fazla kişinin bu hizmetlerden faydalanması önemli.

Küçükçekmece'de ciddi bir duyarlılığın oluşamadığını gözlemliyorum. Yaşadığı ilçe hakkında yeterli duyarlılığı gösteremeyenlerin çok da şikayet hakkı olmasa gerek.

Küçükçekmece'de belediye başkanlığı için aday adayı olanlar internetin gücünün farkına varmazsa çok şey kaybetmeye devam edecekler.

Bir gazeteci olarak değil Küçükçekmeceli bir sade vatandaş olarak;

İilçemdeki adayı tanımak isterim.

Bana vaat ettiklerini gerçekleştirebilecek bir potansiyele sahip olup olmadığını öğrenmek isterim.

Hitap tarzını, geçmiş tecrübelerini öğrenmek isterim.

Seçim çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak isterim.

Küçükçekmece'yi ve Küçükçekmecelileri ne kadar iyi temsil edebilir? sorusuna cevap isterim.

İlçedeki yerel medya girişimlerine karşı tutumunu öğrenmek isterim.

Mevcut yerel yönetimden farklı olarak neler yapabileceğine beni inandırmasını isterim.

Küçükçekmece'den aday olanların Küçükçekmece'nin her bölgesine ulaşmasını beklerim.

Adayların oturduğum sokağı ve sokak sakinlerini de ziyaret etmelerini beklerim. (Hiçbir seçim döneminde hiçbir yerel yönetici oturduğum sokaka ya da civara uğramadı.)

2014'teki yerel seçim hazırlıklarının Küçükçekmece'de nasıl geçeceğini merak ediyorum.

Hep birlikte bekleyip göreceğiz...
Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Küçükçekmece'de yaşamaktan mutlu musunuz?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV